Sponsorlu Bağlantılar

Zabıt Katibi Maaşı 2017

     
2017 yılında Zabıt Katibi maaşları hakkında bilgiler ve Zabıt Katibi ne kadar kazanıyor sorusunun cevabı yazıdadır.

Adalat Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan Zabıt katipleri, kalem işleri, yazışma, dosyalama vb. işleri yerine getirmekle yükümlü, mahkemelerde görevli yardımcı yargı personellerdir. Bu mesleği icra eden kişiler devlet memuru statüsüne sahip olup, evli ve çocuklu olmalarına göre aldıkları maaşlar değişmektedir. 2 yıllık mı yoksa 4 yıllık mı üniversite mezunu olmak maaşı etkilen bir diğer faktördür.

Zabıt Katibi Nasıl Olunur

Zabıt katibi olmak için meslek lisesi mezunu olmak ya da 160 saatlik MEB onaylı bilgisayar sertifikasına sahip olmanız gerekmektedir. Kamuda görev alacağınız için KPSS'den en az 70 puan almalısınız. Zabıt katipliği için bu iki şartlarını sağladıktan sonra Adalet Bakanlığı'nın personel alımı sınavına başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu sınavda ilk olarak uygulamalı klavye sınavından geçip, Q veya F klavye ile doğru olarak 90 kelime yazarsanız başarılı sayılırsanız, mülakat aşamasına geçersiniz.
Zabıt katibi

Zabıt Katibi Maaşları

Zabıt katipliği maaşları, kişinin 2 yıllık mı yoksa 4 yıllık mı lisans mezunu olması ve evli, çocuklu olması gibi durumlara göre değişiklikler göstermektedir. Ayrıca kıdem farkı da alınan ücreti etkilemektedir. 5 yıllık zabit katibi ile 10 yıllık zabit katibi aynı maaşı almaz. 4 yıllık üniversite mezunu evli ve çocuklu bir zabit katibinin 2017 yılı maaşı 2200 ile 2250 lira arasında değişmektedir. Bunun dışında mesleğe yeni başlayan bir katibin maaşı 2160 TL dir.

Yorum Yaz