Zabıt Katibi Maaşı 2017

     
2017 yılında Zabıt Katibi maaşları hakkında bilgiler ve Zabıt Katibi ne kadar kazanıyor sorusunun cevabı yazıdadır.

Adalet Bakanlığı'nın 194 Zabıt Katibi alacağını duyurmasıyla birlikte adaylar tarafından en çok merak edilen konuların başında Zabıt Katibi maaşları geliyor. Adalet Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan Zabıt katipleri, kalem işleri, yazışma, dosyalama vb. işleri yerine getirmekle yükümlü, mahkemelerde görevli yardımcı yargı personellerdir. Bu mesleği icra eden kişiler devlet memuru statüsüne sahip olup, evli ve çocuklu olmalarına göre aldıkları maaşlar değişmektedir. 2 yıllık mı yoksa 4 yıllık mı üniversite mezunu olmak maaşı etkilen bir diğer faktördür.

194 Zabıt Katibi Alımı İlanı İçin Tıklayın.

Zabıt Katibi Nasıl Olunur

Zabıt katibi olmak için meslek lisesi mezunu olmak ya da 160 saatlik MEB onaylı bilgisayar sertifikasına sahip olmanız gerekmektedir. Kamuda görev alacağınız için KPSS'den en az 70 puan almalısınız. Zabıt katipliği için bu iki şartlarını sağladıktan sonra Adalet Bakanlığı'nın personel alımı sınavına başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu sınavda ilk olarak uygulamalı klavye sınavından geçip, Q veya F klavye ile doğru olarak 90 kelime yazarsanız başarılı sayılırsanız, mülakat aşamasına geçersiniz.
Zabıt katibi

Zabıt Katibi Maaşları

Zabıt katipliği maaşları, kişinin 2 yıllık mı yoksa 4 yıllık mı lisans mezunu olması ve evli, çocuklu olması gibi durumlara göre değişiklikler göstermektedir. Ayrıca kıdem farkı da alınan ücreti etkilemektedir. 5 yıllık zabit katibi ile 10 yıllık zabit katibi aynı maaşı almaz. Zabıt Katibi maaşları 2.500 TL'den başlayıp, 3.300 TL'ye kadar çıkmaktadır.

Yorum Yaz