Zabıt Katibi Maaşı 2019 - Kamu ve Özel Sektör Personel Alımı İlanları

Perşembe, Ocak 07, 2016

Zabıt Katibi Maaşı 2019

2019 yılında Zabıt Katibi maaşları hakkında bilgiler ve Zabıt Katibi ne kadar kazanıyor sorusunun cevabı yazıdadır.

Adalet Bakanlığı'nın 194 Zabıt Katibi alacağını duyurmasıyla birlikte adaylar tarafından en çok merak edilen konuların başında Zabıt Katibi maaşları geliyor. Adalet Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan Zabıt katipleri, kalem işleri, yazışma, dosyalama vb. işleri yerine getirmekle yükümlü, mahkemelerde görevli yardımcı yargı personellerdir. Bu mesleği icra eden kişiler devlet memuru statüsüne sahip olup, evli ve çocuklu olmalarına göre aldıkları maaşlar değişmektedir. 2 yıllık mı yoksa 4 yıllık mı üniversite mezunu olmak maaşı etkilen bir diğer faktördür.

Zabıt Katibi Görevleri

Kamu kurumlarında istihdam etmekte olan zabıt katipleri hukuk ve ceza yargılama yasalarında belirtilmiş olan görevleri muntazam ve düzenli şekilde yapmak ile yükümlüdür. Dosya ve kayıtları yapar, tutanak ve verilmiş olan kararları bilgisayar ortamına geçer, cevabı alınamamış müzekkelerin tekidini yapar, dava dosyaları için yapılmış olan kağıt pusulasını düzenler, ferdi fişleri zamanlı şekilde doldurur gibi görevleri yerine getirmektedir.

Zabıt katibi

Zabıt Katibi Maaşları

Zabıt katipliği maaşları, kişinin 2 yıllık mı yoksa 4 yıllık mı lisans mezunu olması ve evli, çocuklu olması gibi durumlara göre değişiklikler göstermektedir. Ayrıca kıdem farkı da alınan ücreti etkilemektedir. 5 yıllık zabit katibi ile 10 yıllık zabit katibi aynı maaşı almaz. Zabıt Katibi maaşlarının ortalama 3 Bin TL civarlarında olduğunu söyleyebiliriz.
Comments


EmoticonEmoticon