Uzman Çavuşluktan Memurluğa Geçiş - Kamu ve Özel Sektör Personel Alımı İlanları

Salı, Eylül 20, 2016

Uzman Çavuşluktan Memurluğa Geçiş

2017 yılında uzman çavuşluktan memurluğa geçiş yapmak isteyenlerin izlemesi gereken yollar ile memur olmak için gereken şartları siz okuyucularımız için derledik. Kafanıza takılan konuları sitemize yorum olarak yazabilirsiniz.

Son dönemlerde Uzman çavuş kadrolarında yer alan kişilerin, başta belediyeler olmak üzere devlete ait çeşitli kurumlara memur olarak atanması yaygın bir hale gelmişti. Fakat yeni düzenlerle birlikte uzman erbaşlar olarak görev yapan kişilerin memurluğa geçişleri zorlaştırıldı. 10 Şubat 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan bildiri, uzman erbaşlıktan memurluğa geçiş yapmak isteyenleri ilgilendiriyor. Daha önceki yıllarda, mesleğinde 2 yıl görev yapan yapan uzman çavuşlar, görevlerinden ayrılıp eğer kendilerini atayan bir kamu kurumu varsa, buralarda memur olarak çalışabilme hakkına sahipti. Kanunda yapılan yeni bir düzenleme birlikte, 2 yıllık süre 7 olarak değiştirildi. Kanuna göre uzman erbaşlıktan ayrılıp memur kadrolarında görev almak isteyenlerin, en az 7 yıl uzman erbaş olarak görev yapmaları gerekmektedir.
Uzman çavuş
Bilinmelidir ki, 7 yıl görev süresini dolduran Uzman çavuşların memurluğa geçmesi garanti değildir. Uzmanlıktan ayrılıp, memurluğa atanmak isteyenler için ülkemizde bu işi yürüten merkezi bir kurum bulunmamaktadır. Kamu kurumlarına atama için kişinin kendisinin tek tek müracaat ederek, kendilerini atayacak bir kamu kurumu bulmaları gerekmektedir. Bu süreç, yazılı sınavla işleyen bir süreç değildir. Süreç, tümüyle referans sistemi üzerinden yürümektedir.
Comments


EmoticonEmoticon