Jandarma Askerlik Şartsız ve Yaş Şartı Esnetilmiş Askeri Personel Alımı Yapacak

     
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin önemli bir kolu olan Jandarma Genel Komutanlığı, bünyesindeki açık pozisyonları kapatmak için zaman zaman askeri personel alımına gitmektedir. Askeri personel alımı ilanları kurum tarafından hazırlanmakta olup resmi internet sitesi üzerinden kamuoyuna ilan edilmektedir. Bizlerde ilan yayınlanır yayınlanmaz başvuru bilgilerini ve adaylardan istenilen şartları sizlerle paylaşmaktayız.

Jandarma uzman erbaş alımlarında bilindiği üzere askerlik şartı aranmaktaydı. Ancak yeni yapılan düzenlemeyle birlikte bundan sonra adaylardan askerlik şartı aranmayacak ve yaş şartı da esnetilecek. Bu şekilde yaş ve askerlik engeline takılan adaylar, gerekli olan şartları karşılamak koşuluyla Jandarma Özel Harekat olabilmek için başvuruda bulunabilecek. Yeni yapılan düzenleme şu şekilde;
jandarma
  • 3 Yıl Terhis Şartı Kaldırıldı

Jandarma Genel Komutanlığı askeri personel alımlarında adayın askerliğine devam ediyor olması ya da terhis olması şartı bulunmaktaydı. Askerliğini devam ettiren adayların belirlenmiş tarihe kadar terhis olması mecburiyeti ve terhis olanlarında en fazla 36 ay önce terhis olması gerekmekteydi. Sonunda askerlik şartı tamamen kalktı. 
  • 25 Yaş Şartı Esnetildi
Jandarma Genel Komutanlığı askeri personel alımlarında adayların 25 yaşını doldurmamış olmak şartı aranmaktaydı. Bu şart pek çok aday tarafından istenmemekte ve kaldırılması gerekir olarak yorumlanıyordu. Sonunda müjdeli haber geldi ve yaş şartı 25'den 27'ye yükseltildi. İlerleyen dönemlerde kademeli olarak daha da artırılabilir. Yukarıda hangi şartların kaldırıldığı belirtilmiş olup bundan sonra ki askeri personel uzman erbaş çavuş, asayiş ve Jandarma Özel Harekat Komandosu alımları buna göre yapılacaktır.


Adaylardan Aranan Şartlar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak, En az lise ve dengi okul mezunu olmak veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olmak. Nüfus kaydına göre 01 Ocak 2017 tarihi itibarıyla yirmi (20) yaşından gün almış olmak ve yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olmak (02 Ocak 1990 [dahili - 01 Ocak 1998 [dahili tarihleri arasında arasında doğanlar) gerekiyor.Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç yıl görev yapmış, müteakip sözleşme süreleri içerisinde ve 01 Ocak 2017 tarihi itibariyle yirmi dokuz (29) yaşını bitirmemiş olmak, (02 Ocak 1988 [dahili - 01 Ocak 1998 [dahili tarihleri arasında arasında doğanlar) gerekiyor.
Seçme sınavlarını başarı ile geçmek, sevk edildikleri hastanelerden TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine uygun olarak “Komando Uzman Erbaş Olur veya Uzman Erbaş Olur ” kayıtlı sağlık raporu almış olmak gerekiyor.

Başvuru

Ön başvurular 30 Ekim - 13 Kasım 2017 (saat 17.00’ye kadar) tarihleri arasında ön başvuru formunun doldurulması suretiyle yapılacaktır. Başvuru kılavuzuna buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz