3713 Sayılı Kanun ile Memur Alımlarında Yaş Şartı Kaldırılıyor - Kamu ve Özel Sektör Personel Alımı İlanları

Cuma, Kasım 03, 2017

3713 Sayılı Kanun ile Memur Alımlarında Yaş Şartı Kaldırılıyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal, torba kanun tasarısı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Naci Ağbal tarafından yapılan açıklamada 3713 sayılı kanunla kamuya şehit ve gazi yakınları alımında yaş şartının kaldırılacağını duyuruldu.

İhtiyaç doğrultusunda belirli dönemlerde personel alımı ilanları yayınlanan kamu kurumları,  yayınladığı ilanlarda şehit ve gazi yakınlarının başvurabileceği ilanlar da yayınlamaktadır. Daha önce şehit ve gazi yakınlarının istihdamında 45 yaş sınırı uygulanmaktaydı. Kanun tasarısı ile birlikte bu yaş şartının kaldırılacağı bakan tarafından duyuruldu. Ayrıca şehitlerin anne, baba ve kardeşleri istihdam hakkına sahip oluyordu. Bunların bu hakkı kullanmaması durumunda artık şehit eşi veya çocukları memur olarak istihdam edilebilecek.

35 Yaş Şartının Kaldırılması İçin De Yoğun Talep Var

Çoğu kamu kurumunun memur alımlarında uygulanmakta olan 35 yaş sınırı nedeniyle 35 yaşının üstünde olup, memur olmak isteyen kişiler ciddi mağduriyet yaşıyorlar. Yaşanan bu gelişmeyle birlikte yaş konusu tekrar gündeme gelmiş oldu. Adaylar kurumların uyguladığı yaş sınırının esnetilmesi için sosyal medyada seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz neler? Görüşlerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz.
Comments


EmoticonEmoticon