YSK'ya 715 Kadro İhdas Edildi! - Kamu ve Özel Sektör Personel Alımı İlanları

Salı, Kasım 28, 2017

YSK'ya 715 Kadro İhdas Edildi!

Yüksel Seçim Kurulu (YSK)'ya Anayasa Komisyonu'nda gerçekleştirilen kanun teklifi kapsamında 715 kişilik kadro ihdas edildi. Alım yapılacak kadrolar belli oldu. Detaylara yazıdan ulaşabilirsiniz.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonunda görüşülen Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Teklifi kabul edildi.

Söz konusu kanun teklifi ile Yüksek Seçim Kurulu'nun yapısının güçlendirilmesi hedefleniyor.

YSK İLE İLGİLİ KANUN TEKLİFİ KABUL EDİLDİ

TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edilen kanun teklifi ile YSK'nın görevleri belirlendi.

Kabul edilen kanun teklifine göre, seçimlerin yapılmasını ve düzenini sağlamak, TBMM üyelerinin seçim tutanaklarını kabul, seçmen kütüğünün oluşturulması, güncellenmesi, usul ve esaslarını belirlemek, engelli seçmenlerin oy vermesinin kolaylaştıracak tedbirleri almak, yurt dışında yaşayan seçmenlerin oy kullanmalarını kolaylaştıracak tedbirleri almak, YSK'nın görevleri olarak belirlendi.

YSK MERKEZ VE TAŞRA BİRİMLERİNDEN OLUŞACAK

YSK ile ilgili kabul edilen kanun teklifinde ayrıca Yüksek Seçim Kurulu'nun merkez ve taşra olmak üzere iki birimden oluşacağı aktarıldı. Kanun teklifinde ayrıca merkez ve taşra teşkilatından görev yapacak kurul başkanı, müdür, müdür yardımcısı ve merkez birimlerinin görevleri de aktarıldı.

715 KADRO İHDAS EDİLDİ

TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edilen teklifte, YSK'nın merkez teşkilatına 225, taşra teşkilatına da 490 olmak üzere toplam 715 personel alımı yapılacak.

KADROLAR BELLİ OLDU

YSK tarafından alım yapılacak personel kadroları ise şu şekilde olacak;2 genel müdür yardımcısı, 14 daire başkanı, 15 seçim uzmanı, 15 seçim uzman yardımcısı, 16 şube müdürü, 3 mali hizmetler uzmanı, 9 bilgi işlem müdürü, 9 şef, 13 çözümleyici, 10 programcı, 2 bilgisayar işletmeni, 49 veri hazırlama ve kontrol işletmeni, 3 arşiv memuru, 3 santral memuru, 10 sekreter, 10 şoför, 2 mühendis, 6 istatistikçi, 5 teknisyen, 25 hizmetli, 2 dağıtıcı ve 6 bekçi
ysk


YSK SEÇİM UZMANI VE SEÇİM UZMAN YARDIMCISI İSTİHDAM EDEBİLECEK 

Söz konusu teklifte ayrıca YSK tarafından YSK merkez teşkilatında, seçim uzmanı ve seçim uzman yardımcısı istihdam edilebilecek.

Bunun yanı sıra, başkan kurul personeli arasında yapılacak veya yaptırılacak yazılı ve sözlü sınav sonucuna göre, seçim müdürü ve müdür yardımcıları atayabilecek. Seçim müdürü ve seçim müdür yardımcılarında; hukuk fakültesi veya siyasal bilgiler, idari bilimler, iktisat ve maliye alanlarında en az 4 yıllık yükseköğrenim yapmış veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlarından mezun olma şartı aranacak.

KAYNAK - Kamupersoneli.net
Comments


EmoticonEmoticon