7500 Bekçi Alımı Yapılacak Şartlar Neler? - Kamu ve Özel Sektör Personel Alımı İlanları

Pazar, Ocak 21, 2018

7500 Bekçi Alımı Yapılacak Şartlar Neler?

Geçtiğimiz yıl bekçi uygulamasının faaliyete geçmesiyle birlikte bir çok il ve ilçeye binlerce çarşı ve mahalle bekçisi alımı yapılmıştı. İlk olarak pilot bölge olarak seçilen İstanbul'da başlayan bekçi uygulaması daha sonra bir çok ilde de başladı. Emniyet Genel Müdürlüğüne bekçi alımı için OHAL kapsamında yayımlanan KHK ile 7 bin 500 kadro ihdas edilmişti. Kadro ihdasının ardından adaylar, 2018 yılında yapılacak yeni dönem bekçi alımlarını bekliyor. Peki yeni bekçi alımları hangi İllere yapılacak? Başvuru şartları ne olacak?

Geçtiğimiz yıl pek çok ile bekçi alımı yapılmıştı. Bekçi alımlarında adaylardan KPSS şartı aranmayacak olup, en az lise mezunu olan adaylar başvuruda bulunabiliyordu. Bekçi olmak isteyen binlerce aday Emniyet Genel Müdürlüklerine müracaat etmişti. Ancak gerçekleşen bekçi alımlarında ikamet şartının aranması on binlerce adayın ilanlara başvurmasına engel olmuştu. Bekçi olmak isteyen adaylar, ikamet ettikleri ilde de bekçi alımlarının yapılmasını istiyor.

7 Bin 500 Bekçi Daha Alınacak

EGM'nin yeni dönem alımında en az 7 bin 500 bekçi alımı yapması bekleniyor. Önümüzdeki dönemlerde yayımlanacak yeni KHK'larla kadro ihdası olması durumunda bu sayının daha da artması bekleniyor.

Hangi İllere Alım Olacak?

EGM'nin yeni dönem bekçi alımında, geçtiğimiz yıl yapılan alımların dışındaki İllere bekçi alması bekleniyor. Alım yapılan İllerin dışında güvenlik sorunu yaşanan ve polis sayısının yetersiz olduğu İllere çok sayıda bekçi alımı yapılması bekleniyor.

Bekçi alımını bekleyen adaylar aşağıda bulunan yorum kısmından ilan bekledikleri İli ve başvuru şartları için taleplerini yazabilirler.

Bekçi

Başvuru Şartları Neler?

 • T.C. vatandaşı ve erkek olmak,
 • En az lise ve dengi okul mezunu olmak,
 • Askerlik ödevini bitirmiş olup 30 yaşından büyük olmamak,
 • Atanacağı görevini yapmaya engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmaması,
 • Adli sicil kaydı temiz olması,
 • Kamu haklarından yoksun olmamak,
 • Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak,
 • En az 167 cm boyunda olmak, herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın, beden kitle indeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak

Bekçi Maaşları 2018

Bekçi alımı ilanlarının yayınlanmasıyla birlikte başvuruda bulunmak isteyen adayların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi bekçilerin ne kadar maaş aldığıydı. Yeni göreve başlayan ve görev sınırları içerisinde polislerle aynı yetkilere sahip olan bekçiler, 3 bin 500 TL maaş alacak.

10 yorum:

 1. DENİZLİ'DE DE ALIM OLMASINI İSTİYORUZ EŞLERİMİZ VE KARDEŞLERİMİZ AÇISINDAN TEŞEKKÜR EDERİM

  YanıtlaSil
 2. Aydın için alım bekliyoruz ve askerlik şartı aranmaması gerektiğini düşünüyorum. Sonuç olarak bir nevi askerlik görevi olarak görüyorum.

  YanıtlaSil
 3. Aydın için alım bekliyoruz. Askerlik şartı aranmaması gerektiğini düşünüyorum sonuçta bir nevi askerlik görevi bu iş

  YanıtlaSil
 4. Rize Ardesende iş istiyorum

  YanıtlaSil
 5. Merhabalar, Kuşadasında İkametgah ediyorum. Aydın kuşadasına bekçi kontenjanı açılacak mı?

  YanıtlaSil
 6. Merhabalar, Kuşadasında İkametgah ediyorum. Aydın kuşadasına bekçi kontenjanı açılacak mı?

  YanıtlaSil


EmoticonEmoticon