İşsizlik Maaşını Almak İçin Ne Yapılmalı? - Kamu ve Özel Sektör Personel Alımı İlanları

Perşembe, Ocak 18, 2018

İşsizlik Maaşını Almak İçin Ne Yapılmalı?

Asgari ücretin yükselmesiyle birlikte işsizlik maaşında da düzenleme oldu. Buna göre 2018 yılında işsiz kalan bir kişi 10 ay içerisinde en yüksek ödeneği alması halinde 16 bin 112 lira ücret alacak. Peki işsizlik maaşı nasıl alınır? Nereye müracaat etmek gerekir? Tüm bu soruların cevabına yazıdan ulaşabilirsiniz.

2018 yılında asgari ücret ve emekli maaşlarında olan artış işsizlik maaşlarına da yansıdı. Ülkemizde, işsiz kalanları ve belli bir süre içinde iş bulamayan korumak adına devlet tarafından ödenen işsizlik maaşlarına talep oldukça fazla. 2018 yılı asgari ücretteki artışla beraber damga vergisi kesilmiş olarak en düşük işsizlik maaşı 705 lira 60 kuruştan 805 lira 44 kuruşa, en yüksek işsizlik maaşı da 1.411 lira 20 kuruştan 1.610 lira 88 kuruşa çıktı.
İşsizlik maaşı

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik maaşınızı alabilmeniz için Çalışmış olduğunuz işyerinde işinizin pes edilmesinin ardından gelecek olan 30 gün içerisinde Bulunmuş olduğunuz il ve ilçedeki İŞKUR'a başvuru yapmanız gerekmektedir. 30 gün  içerisinde başvurunuzu yapmadığınız takdirde bu hakkınızı kaybedeceksiniz.30 günlük süreyi geçerseniz almayı hedeflediğimiz ücreti sadece alamıyorsunuz başvuru yapmış olduğunuz günden itibaren olan ayları alabiliyorsunuz.
Sizlere en yakın İŞKUR Müdürlüğü'ne şahsen yapacağınız başvurularınız da kimlik bilgisi ve iş yeri tarafından sizlere verilen ayrılma belgesini yanınızda bulundurmanız yeterli olacaktır. Ayrıca başvurunuzu İŞKUR'un internet sayfası üzerinden de yapabilirsiniz.

Son üç yıl içerisindeki çalışmalarınıza bakılarak İşsizlik maaşını alma süreniz belirlenirken, 600 gün sigortası olan bir kişi 6 ay, 900 gün çalışan bir kişi 8 ay ve 80 gün sigortalı olarak çalışan ise 10 ay işsizlik sigortasını alabiliyor.
Comments


EmoticonEmoticon