10 Bin Polis Alım İlanı Yayımlandı! KPSS En Az 60 Puan İle - Kamu ve Özel Sektör Personel Alımı İlanları

Cuma, Mart 09, 2018

10 Bin Polis Alım İlanı Yayımlandı! KPSS En Az 60 Puan İle

Daha önce sitemizde duyurusunu yaptığımız ve ilanın yayınlanmasını beklediğimiz 10.000 polis alımı ilanına başvurular başladı. 22. Dönem Erkek ve Kadın polis alımı ilanına ilişkin tüm detaylar haberimizde.

Geçtiğimiz günlerde alımı yapılacak duyurusu üzerine yayımlanan ilana göre başvuru şartları belli oldu ve adaylar başvuru şartlarını taşımaları dahilinde ön başvuruda bulunabilecekler. Binlerce aday bu ilanın yayımlanmasını beklemekteydiler ve adaylar için mutlu haberi Polis Akademisi verdi. Söz konusu olan ilana göre Polis alım ilanına hem erkek adaylar hemde bayan adaylar başvuru yapabilecek.

Buna göre Polis Akademisi Başkanlığı 2016 veya 2017 yılı KPSS puan türüne göre önlisans ve lisans mezunu 10 bin Polis Alımı gerçekleştirecek. 06/06/2015 tarihli ve 29378 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ve yüyrlüğe giren Polis Meslek Eğitim Merkezi Giriş Yönetmeliğinde belirtilen diğer şartları taşıyan Önlisans mezunu ve Lisans mezunu bay bayan adaylar alınacak.

Polis Akademisi Başkanlığı bünyesine toplamda 10 bin kişilik kadro ile alım yapacak. Buna göre Lisans mezunu 7 bin 200 Erkek ve 800 kadın olmak üzere 8 bin kişi alınacak. Önlisans mezunu ise, 1800 Erkek ve 200 Bayan olmak üzere 2 bin kişi alınacak. Adayların bu kadrolara başvuru yapabilmeleri için Kamu Personeli Seçme Sınavından puan almış olmaları gerekmektedir. Buna göre Lisans mezunları için 2016 veya 2017 yılları KPSS puan türü ve Önlisans mezunları için 2016 yılı KPSS puan türü esas alınacaktır.

Polis alımları

BAŞVURU ŞARTLARI

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yayımlanan 22. Dönem POMEM ilanına başvuru yapacak adaylar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Önlisans veya lisans mezunu olmak ve bunlara denkliği olan ve YÖK tarafından onaylı ve kabul edilen yurtdışı yükseköğretim kurumlarından mezun olmak, Erkekler için 167 Cm den kısa boylu olmamak, Bayan adaylar için 162 cm den kısa boylu olmamak, Silah taşımasına engel olabilcek herhangi bir durum olmamak, Herhangi bir suç hükümlülüğü bulunmamak, Sağlık durumu açısından görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık problemi bulunmamak, Başvuru tarihi itibari ile herhangi bir siyasi parti üyesi olmamak, Yapılacak Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak ve Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı sebebi ile tedavi görmemiş olmak ve 18 yaşını tamamlamış ve 30 yaşından büyük olmamak şartları aranmaktadır.

Ayrıca Kamu Personeli Seçme Sınavı şartı olarak, 2016 veya 2017 yıllarında yapılan Sınavdan lisans mezunları için En az 60 puan almış olmak, Önlisans mezunu için 2016 yılında yapılan sınavdan KPSSP93 puan türünden en az 70 puan almış olmaları gerekmektedir. Bu puanlar için  Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocukları için Lisans düzeyinde en az KPSSP3 puan türünden 48 ve Önlisans mezunları için KPSSP93 puan türünden en az 56 puan almış olmak nitelikler aranacaktır.

ÖN BAŞVURULAR NASIL NE ZAMAN YAPILIR?

10.000 polis alımına başvurular başlamış olup, buna göre başvurular en geç 30 Mart 2018 tarihine kadar Polis Akademisi Başkanlığı resmi internet sayfası olan http://www.pa.edu.tr üzerinden e-devlet şifresi ile giriş yaparak ön başvurularını tamamlayacaklardır. Başvurusunu yapan adayların sınava katılabilmeleri için Sınav Ücreti yatırmaları gerekmektedir. İlanın tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Comments


EmoticonEmoticon