51 İl Bütünşehir Oluyor - Kamu ve Özel Sektör Personel Alımı İlanları

Pazar, Nisan 08, 2018

51 İl Bütünşehir Oluyor

51 il bütünşehir statüsüne kavuşacak. Hangi illerin bütünşehir olacağıyla ilgili liste yayınlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bütünşehir Yasası açıklamalarına ilişkin konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "30 büyükşehirde uygulanan Bütünşehir Yasası, Cumhurbaşkanımızın da işaret ettiği gibi biraz daha yaygınlaştırılacak. Birçok şehir daha buna katılacak"dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2017 yılının başlarında gerekirse büyükşehir olmak için gerekli nüfus kriterinin düşürülerek, büyükşehir sayısının artırılabileceğine dikkat çekmişti. Konuyla ilgili olarak çalışmalara başlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki "Büyükşehir ile ilçe belediye başkanlıkları arasındaki uzlaşmazlıkların da giderildiği bir yasa hazırlıyoruz. İnşallah Meclisin çalışma sistematiği içerisinde bunu getireceğiz. Orada uzun uzadıya tartışacağız ve geliştireceğiz" dedi.

YASA NE ZAMAN ÇIKACAK?
Bütünşehir Yasası'nın Büyükşehir ile ilçe belediye başkanlıkları arasındaki uzlaşmazlıkların da giderilmesiyle birlikte 2019 yılında yapılacak olan yerel seçimlerden sonra tüm Türkiye geneli uygulanmaya başlaması bekleniyor. Yasa ile birlikte 51 il Bütünşehir statüsüne kavuşacak işte o iller;
Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Artvin, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Edirne, Elazığ, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir, Kütahya, Muş, Nevşehir, Niğde, Rize, Siirt, Sinop, Sivas, Tokat, Tunceli, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce.
bütünşehir

BÜTÜNŞEHİR NEDİR?
Bütünşehir kavramı Büyükşehir statüsünün yerine geçecek. Üzerinde çalışılan yeni sisteme göre bütünşehirlerde, büyükşehirlerde olduğu gibi merkez ilçe kavramı ortadan kalkacak. Belde belediyeleri kapatılacak, merkez ilçeye bağlı köyler mahalle olacak. Ayrıca yerel seçimlerde köylerdeki oylar da il belediye başkanlığına etki etmiş olacak.
Comments


EmoticonEmoticon