KYK Kredi Borçları Siliyor Mu? Açıklama Yapıldı! - Kamu ve Özel Sektör Personel Alımı İlanları

Cumartesi, Mayıs 12, 2018

KYK Kredi Borçları Siliyor Mu? Açıklama Yapıldı!

Erken seçime sayılı günler kala, üniversite öğrencileri sosyal medya üzerinden KYK borçlarının silinmesine dair kampanya başlattı. Seçim paketi kapsamında hükümet cephesinden gelen müjdeli haberlere bir yenisi daha eklendi. Bayram ikramiyesi, borç yapılandırması gibi vatandaşın isteklerine yeşil ışık yakan hükümet, bu sefer de KYK borcu olan üniversite öğrencilerinin borçlarının faizlerini siliyor. 300 bin öğrenciyi kapsayan ve toplamda 3.9 milyar liralık kredi borçlarının yeniden yapılandırılacağı bilgisi verildi.

KYK KREDİ FAİZLERİ SİLİNİYOR!

Öğrencilerden eylül ayından itibaren öğrenim kredisine bağlı herhangi bir gecikme faizi alınmayacağını belirten Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Sinan Aksu, Sabah Gazetesine verdiği röportajında şu ifadeleri kullandı:

"Üniversite eğitimi süresince öğrenim kredisi almış ancak mezuniyetinden 2 yıl sonra ödemesini gerçekleştirmeyen öğrencilere gecikme zammı uygulanıyordu. Eylül ayından itibaren artık öğrencilerden gecikme zammı alınmayacak. Önümüzdeki dönemde Maliye Bakanlığı'na başvuru yapacak öğrenciler için yeni ödeme takvimi hazırlanacak" diye konuştu. Öğrenciyi mağdur etmemek için her şeyin yapıldığını söyleyen Sinan Aksu, "Son düzenlemeyle beraber öğrencinin ödeyemediği taksitlerden sonra oluşan faiz ortadan kaldırıldı. İlk ana borcu gibi işlem görecek"
kyk borcu

BORÇ İÇİN BAŞVURU NEREYE YAPILACAK?

Öğrenim kredisi borcunu gecikme faizi silinmiş olarak ödemek için öğrencilerin yeni dönemde Maliye Bakanlığı'na başvuru yapması gerekmektedir. Bakanlığa müracaatla birlikte öğrencilere yeni ödeme takvimleri faizler silinmiş halde sunulacak. Kredi borçlarının yapılandırmasından yaklaşık 1 milyon 37 bin öğrenci yararlanacak. Öğrencilerin 3.9 milyar liralık kredi borcunu yapılandırması sağlanacak.
Comments


EmoticonEmoticon