SONAR'ın Son Seçim Anketi Sonucu Yayınlandı - Kamu ve Özel Sektör Personel Alımı İlanları

Salı, Haziran 05, 2018

SONAR'ın Son Seçim Anketi Sonucu Yayınlandı

SONAR Araştırm Şirketi tarafından 5 Haziran 2018 tarihinde açıklanan anket sonucuna göre Cumhurbaşkanlığı seçimleri 2.tura kalıyor. 2. Tur seçimlerde de Cumhurbaşkanı Erdoğan tekrar seçiliyor. Genel seçimlere yönelik yapılan ankette ise ezber bozan sonuçlar yer aldı.

Araştırma; 29 MAYIS-3 HAZİRAN 2018 tarihleri arasında, Türkiye İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırmasına göre (NUTS-2), 26 ilde, 3000 kişi ile gerçekleştirilmiştir. İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Samsun, Trabzon, Adana, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Erzurum, Ağrı, Malatya, Van, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Hatay illerinde «Yüzyüze anket yöntemi" ile yapılmıştır.

Çalışma, farklı sosyo–ekonomik ve sosyo–demografik gruba mensup kişilerden, yaş, cinsiyet ve İl/ilçe/kır kotalarına göre tesadüfi yöntemle seçilmiş kişiler ile görüşülerek gerçekleştirilmiştir.

Araştırmanın Hata Payı: 0,99 güvenlik sınırı içerisinde (%)+/- 1,81’dir.

Bu bulgular,

SONAR Rapor aboneleri için hazırlanan Türkiye Gündemi Haziran – 2018 verilerinden sadece CUMHURBAŞKANLIĞI oy tercihleri ile PARLAMENTO oy tercihleri seçilerek bu raporda yayınlanmıştır.

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri bugün yapılsa aşağıda sayacağım isimlerden hangisine oy verirsiniz? ( Kararsızlar orantısal dağıtılmıştır.)
 Muharrem İnce, son iki haftada 10 puan yükselmiştir.

• Bülent Ecevit’ten sonra(1977)

• CHP’nin ulaştığı en yüksek oy oranı

24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan genel seçimlerde oyunuzu hangi partiye vermeyi düşünüyorsunuz ?
8 Temmuz’da yapılacak olan 2. tur seçim gününe kadar bu oranlarda ufak değişiklikler olabilir.

Bu bulgulara göre Cumhurbaşkanlığı seçimi, 2. tura kalacaktır. Recep Tayyip Erdoğan’ın %40’ın üzerinde bir oy oranı ile ilk turun birincisi olacağı kesindir. Araştırmada çıkan sonuçlara göre Muharrem İnce, Recep Tayyip Erdoğan ile finale kalacak isim olacaktır.
Comments


EmoticonEmoticon