Türkiye Geneli 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları Partilerin Oy Oranı - Kamu ve Özel Sektör Personel Alımı İlanları

Pazar, Haziran 24, 2018

Türkiye Geneli 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları Partilerin Oy Oranı

Türkiye geneli İl İl İlçe İlçe 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları ve partilerin oy oranları İş başvuruları sitemizde...


Türkiye 24 Haziran 2018 Pazar günü sandık başına gidiyor. Saat 17.00 itibariyle sandıkların açılmasından sonra editörlerimize gelen sonuçlar siz değerli okuyucularımı ile paylaşılırken, grafik ekranlarımız ile hangi parti önde? Hangi parti ne kadar oy almış? Bir önceki seçimler ile karşılaştırmaları siz değerli okuyucularımız ile an be an paylaşacağız.
24 Haziran seçimleri için geri sayım başladı. Tüm Türkiye sandık başına gidip oy kullanacak. 24 Haziran’da Cumhurbaşkanı ve 27. dönem milletvekili seçimi yapılacak. Bunun için seçmenlere iki ayrı oy pusulası ve tek zarf verilecek. Oy pusulaların biri 13. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçimi için, diğer oy pusulası ise 27. dönem milletvekili seçimi için tercihe sunulacak. Cumhurbaşkanı seçilecek olan oy pusulasının üzerinde Cumhurbaşkanı adaylarının fotoğrafı ve isimleri bulurken, Milletvekili seçilecek pusulanın üzerinde partilerin logosu ve isimleri yer alacak. Her iki pusulanında altında yer alan içi boş yuvarlak alana tercih edilen bölgeye mühür basılacak. Tercih işleminin ardından iki oy pusulası da tek zarfın içerisine konularak sandığa atılacak. Pusulada yalnızca tek bir partiye mühür basılmışsa, oy o partiye yazılacak.
Cumhurbaşkanı adayları için hazırlanan oy pusulasında birinci sırada CHP'nin adayı Muharrem İnce, ikinci sırada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, üçüncü sırada Cumhur İttifakı'nın adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dördüncü sırada HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş, beşinci sırada Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, altıncı sırada da Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek yer aldı.
27. dönem milletvekilliği için partilerin oy pusulasında ise AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) ve MHP (Milliyetçi Hareket Partisi)'nin oluşturduğu, BBP (Büyük Birlik Partisi)'nin de dışarıdan destek verdiği "Cumhur İttifakı" ilk sırada, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Türkiye İyi Olacak sloganı ile bilinen İYİ Parti, Saadet Partisi (SP) ve Demokrat Partinin (DP) birlikte desteklediği "Millet İttifakı" son sırada yer alıyor. Pusulada Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) ikinci, Vatan Partisi üçüncü, Halkların Demokratik Partisi (HDP) dördüncü sırada yer alıyor.

Sadece oy pusulularının konacağı zarfa başka bir şey konulmayacak, böyle bir durum olması halinde ise kullanılan oy geçersiz sayılacak. Ayrıca oy kullanan seçmen herhangi bir nedenden dolayı yeni bir oy pusulası istemesi durumunda yeni bir oy pusulası verilmeyecek.

7 HAZİRAN SEÇİMİ

Ülkemiz 7 Haziran 2015’de kritik bir seçim süreci yaşadı. İç ve dış politikalar, bölgesel sorunlar, çevre ülkelerdeki savaşlar ve ön önemlisi içerde FETÖ sorunu ile çok önemli sınavlarından birini veren ülkemizde yıllardır süren tek parti hükümetinin de tamamlanmasına neden oldu. Seçim ile birlikte CHP, MHP ve HDP’nin mecliste temsil edildiği 7 Haziran seçimlerinde katılım oranı yüzde 86,64 oldu. 174 bin 220 sandıkta 47 Milyon 490 bin 546 kişi oy kullandı. Yüzde 40,87 oy oranı ile ilk sırada yer alan AK Parti büyük bir düşüşle meclise 258 milletvekili gönderebildi. En yakın takipçisi CHP yüzde 24,95 oy oranı ile 132 milletvekili ile mecliste temsil edilirken, yüzde 16,29 ile MHP 80 Milletvekili çıkartabildi. Meclisin son grubu ile HDP oldu. Yüzde 13,12 oy oranı ile HDP 80 milletvekilini meclis kürsüsüne çıkardı. Bu dört partinin dışında ise ülke genelinde hiçbir parti barajı aşamadı. Tüm girişimlere ve söylemlere rağmen ortak bir noktada buluşamayan yetkililer hükümeti kuramayarak ülkeyi tekrar seçime satına soktular.

1 KASIM SEÇİMLERİ

7 Haziran seçimimin ardından yaklaşık 5 ay geçti. 7 Haziran 2015 Milletvekili seçimlerinden sonra oluşan parlamento aritmetiği koalisyonu gerektiriyordu. Ancak, koalisyon için gereken anlaşma ortaya çıkmadı ve seçim 1 Kasım 2015'de tekrarlandı. AK Parti yüzde 49.49, CHP, 25.31, MHP 11.90, HDP ise 10.76 oranında oy aldı. AK Parti Haziran'dan Kasım ayına 5 aylık süre içerisinde hanesine 5 milyona yakın oy kattı. Buna karşın MHP 2 milyon, HDP ise yarım milyondan fazla oy kaybına uğradı. Dramatik bir değişim yaşanmayan tek parti CHP oldu. Türkiye genelinde CHP'nin oyu yaklaşık yüzde 25.31. 7 Haziran'da bu rakam yüzde 24,95'ti. Katılımın yüzde 85,18 olarak açıklandığı seçimde, 183 bin 518 sandıkta 48 Milyon 523 bin 610 kişi oy kullandı. Çıkan bu yüzdelik dilimleri karşısında AK Parti 317, CHP 134 HDP 59 ve MHP 40 Milletvekilini meclise gönderdi.

16 NİSAN REFERANDUM SEÇİMİ

Türkiye en yakın tarihte bir seçime daha gitmişti. Hatırlanacağı üzere 16 Nisan 2017’de Referandum için vatandaşlar sandıkların yolunu tutmuştu. Yüzde 85,32’lik katılım oranı ile dikkatleri çeken Evet – Hayır oylamasında 174 bin 456 sandık kurulmuş, 49 Milyon 799 bin 163 kişi demokratik haklarını kullanarak oy vermişti. Yüzde 48,6 Hayır oyunun çıktığı sandıktan yüzde 51,4 Evet oyu çıkmıştı.

SEÇİMİ GÜNCEL BİR ŞEKİLDE TAKİP ETMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Comments


EmoticonEmoticon