Kamuya Sadece 35 Yaş Üstü Memur Alımı Yapılamaz mı? - Kamu ve Özel Sektör Personel Alımı İlanları

Salı, Ağustos 07, 2018

Kamuya Sadece 35 Yaş Üstü Memur Alımı Yapılamaz mı?


Kamuya memur alımlarında yaş sınırı birçok insanı mağdur ediyor. Yüzbinlerce aday, memur alımlarında 35 yaş şartına tepki gösteriyor. Peki sadece 35 yaş üstü personel alımı ile bu mağduriyet giderilemez mi?


İşsizliğin temel bir sıkıntı olduğu ülkemizde birçok insan kamu kurumlarında görev yapmak istiyor. Bunun için yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavının lisans, önlisans ve lise oturumlarına milyonlarca insan başvuruyor. Ancak memur alımı yaş şartı konusunda büyük bir mağduriyet yaşanıyor. 35 yaş üstü memur adayları, bu mağduriyetin çözülmesini istiyor.35 yaş üstü adayların en büyük talebi elbette kamu personeli alımlarında yaş şartının tamamen kaldırılmasıdır. Adaylar örneğin İçişleri Bakanlığı büro personeli alımında bu şartın konulmasına anlam veremiyor. 35, 40 yaşlarında bir insanın da nüfus müdürlüğünde verilecek görevleri layıkıyla yerine getirebileceğine inanılıyor.657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Memuriyete girişte yaş” başlıklı 40. maddesinde, memuriyet için yaş şartı 18 yaşından büyük olmak şeklinde belirtiliyor. Kanunda sadece uzman, uzman yardımcısı, müfettiş, müfettiş yardımcısı kadrolarına atamalarda giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak şartı bulunuyor.Kanundaki hükümlere rağmen 35 yaş şartı hemen hemen tüm kurumlara personel alımı ilanlarında konuluyor. Polislik, askerlik gibi mesleklerde bu bir nebze anlaşılır olsa da, 35 yaşındaki bir bireyin de yapamayacağı çok az meslek bulunuyor.
Peki bu mağduriyet nasıl ortadan kaldırılacak? Bunun için öncelikle yaş şartının tamamen kaldırılması gerekiyor. Ayrıca bugüne kadar ilanlara başvuramayan 35 yaşının üstündeki kişiler için bir alım planlanabilir. Bu neredeyse hiç mümkün görünmese de, sosyal devlet olarak vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi adına, sadece 35 yaş üstü bireylerin başvuru yapabileceği bir memur ataması düzenlenebilir.
Editör notu: Bu talep bugüne kadar yapılmamış ve gündeme gelmemiş bir uygulama olduğu için ilginç görünebilir. Ancak 35 yaş üstü adayların mağduriyetlerine bir şekilde dikkat çekilmesi ve bu mağduriyetlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Personel alımlarından ilk sizin haberiniz olsun isterseniz facebook grubumuza katılabilirsiniz. Katılmak için TIKLAYINIZ
Comments


EmoticonEmoticon