Meclise 12 Milyon Emekliyi İlgilendiren 7 Yasa Teklifi Sunuldu! İşte O Teklifler - Kamu ve Özel Sektör Personel Alımı İlanları

Salı, Ekim 30, 2018

Meclise 12 Milyon Emekliyi İlgilendiren 7 Yasa Teklifi Sunuldu! İşte O Teklifler

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde emeklileri ilgilendiren yedi yasa teklifi sunuldu. İşte emeklilikle ilgili Meclis'e sunulan yasa teklifleri.

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) SGK Komisyonu Başkanı SGK Müşaviri Ali Duman, emekli olduktan sonra da çalışmaya devam etmek zorunda kalan emeklilere yönelik Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) yedi yasa teklifi sunulduğuna dikkat çekti. Ali Duman, 12 milyon emekliyi ilgilendiren yedi yasa teklifini şöyle sıraladı:

EMEKLİ MAAŞINI DÜŞÜREN MADDELERİN KALDIRILMASI

Emeklilerde Aylık Bağlama Oranlarını (ABO) düşüren eski kanun maddelerinin yürürlükten kaldırılmasına dair Kanun Teklifi: Bu kanun teklifiyle, 1999 ve 2008 yıllarında yürürlüğe giren kanunlar yüzünden, bilhassa asgari ücret düzeyinde çalışanların günümüz itibariyle emekliye ayrıldıklarında 1999 yılı öncesine kıyasla, aylıklarında yüzde 40'a yakın bir kayıp oluşmasının önlenmesi ve fazladan çalışmalar sebebiyle emekli maaşlarının yükselmesi gerektiği halde düşmesine yol açan yasa maddelerinin kaldırılması isteniyor.
tbmm

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINI ASGARİ ÜCRET DOLAYLARINA ÇIKARTMAK

Emeklilerde belirlenen en düşük aylığın 2019 ile 2022 yılları arasında yeni düzenlemeyle yükseltilerek refah payının artması: Bu kanun teklifiyle de günümüz koşullarında halen 850 lira gibi düşük ve yetersiz bir aylıkla geçinmeye çalışan emeklilerimizin en düşük aylık tutarlarının; 2019 yılı için bin 200 Lira, 2020 yılı için bin 400 lira, 2021 yılı için bin 600 Lira olmak üzere 2022 yılı ve sonrasında ise en az asgari ücret tutarında belirlenmesi isteniyor.

6 AY BOYUNCA YAKACAK YARDIMI ÖDENEĞİ

Emeklilere ve 2022 Sayılı Yasa kapsamında 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz olan vatandaşlarımıza yakacak yardımı yapılması: Bu teklife göre, her takvim yılı için Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında yani her yıl için 6 ay boyunca sert ve çetin olan kış mevsimi hava koşulları sebebiyle yakacak yardım ödeneği isteniyor.
Comments


EmoticonEmoticon