Lise Mezunu İşçi Alımlarında KPSS Şartı Kaldırıldı! - Kamu ve Özel Sektör Personel Alımı İlanları

Cuma, Kasım 09, 2018

Lise Mezunu İşçi Alımlarında KPSS Şartı Kaldırıldı!

9 Kasım 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan işçi yönetmeliğine göre lise mezunu olarak işçi alımlarına başvuru yapacak adaylardan talep edilecek olan KPSS şartı rafa kaldırıldı.

9 Kasım 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğinin detaylarını sizlerle paylaşıyoruz.

Buna göre;

- Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puan şartı sadece önlisans ve lisans düzeyinde şart olarak kadrolarda talep edilecek.

- Lise veya daha alt eğitim seviyesinden mezun olmak şartı aranırken kadrolar için ise Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) şartı talep edilmeyecek.
işçi

- İstenen şartlara göre uygun olan adaylar kuralar ile belli olacak ve bu durum aynı süreç içerisinde Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) adayları içinde uygulanacak.

- Kura ile alım yapılacak olan kadro sayısı artırılacak.

- Kura ile alım yapılacak olan kadrolar ise; temizlik hizmetlerinde, güvenlik ve koruma hizmetlerinde, bakım ve onarım olarak açıklandı.

- Diğer yandan işçi alımı süreçler sadece kura ile belli olmayacak.Kuray ile açık ilan edilen kadro sayısının 4 katı aday tespit edilecek ve ve bu dört katı aday alakalı olan kamu kurumu tarafından sözlü sınava tabii tutulacak.
Comments


EmoticonEmoticon