10 bin 500 Bekçi Alımı İçin Askerlik ve Yaş Şartı Değişebilir - Kamu ve Özel Sektör Personel Alımı İlanları

Pazar, Aralık 09, 2018

10 bin 500 Bekçi Alımı İçin Askerlik ve Yaş Şartı Değişebilir

Hükumet kanadından Türkiye geneli tüm illere 10 bin 500 Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı yapılacağının açıklanmasının ardından vatandaşlar bekçi alımlarında talep edilen koşulların bazı koşulların değişmesi gerektiğini ifade ettiler. Bu koşullardan en dikkat çeken olanları ise askerlik ve yaş şartı. Peki koşullarda esneme yapılacak mı? Detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımları son dönemlerde üstlendikleri görevler dolayısıyla bir hayli revaçta. Öyle ki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu konuya dair önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Süleyman Soylu yapmış olduğu açıklamasında, Çarşı ve Mahalle Bekçiliği kadrolarının göreve başlamalarından sonra suç oranlarında yaşanan azalmaya dikkat çekti. Bu kapsamda yeni alımların olacağını ifade eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, adaylara müjde vermiş oldu.

10 BİN 500 BEKÇİ ALIMI

Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımları için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamalarda 81 şehre Bekçi alımının olacağı duyuruldu. Bazı şehirlerin kontenjanları hakkında da bilgi veren Bakan Süleyman Soylu katıldığı programda şu ifadeleri kullandı.

''10 Bin Bekçi Alımı 'Gece bekçilerinden çok memnunuz, 2 bin 800 gece bekçisi var. 1200 gece bekçisi daha zannediyorum Ocak Şubat ayında eğitimleri bitecek, 10 bin 500 gece bekçisi daha alacağız, tüm vilayetlere bekçi alımı yapacağız. Ankara'da gece bekçisi var, 500 daha alacağız, İzmir'de 200 bekçi alımı yapacağız, Geçen sene 2017 yılında toplam özellikle İstanbul'daki günlük hırsızlık olayı toplam 79’du şu anda 56, Ankara'da 30'du şu an 10, İzmir'de 19'u şu an 8, bu hırsızlıkların yukarıdan aşağıya düştüğünü gösterir. Şehir hayatı yaşıyoruz bunu güvenli hale getiriyoruz. Bekçilerimiz gece düdüklerini çalmaya devam edecek vatandaşımız da rahat edecek."
bekçi alımları yaş şartı

İLLERİN KONTENJANLARI HAKKINDA

Ankara'ya 500 İzmir'e 200 Bekçi alımı olacağını açıklayan Bakan Soylu diğer şehirler için bilgi vermedi. Ancak 81 şehre alım olacağı biliniyor. Şehirlerin kontenjan oranları en az 50 olarak belirlenmiş olma ihtimali çok kuvvetli. İstanbul ve diğer büyükşehirlere daha fazla kontenjan verilmesi kuvvetle muhtemel.

BAŞVURU ŞARTLARI DEĞİŞEBİLİR?

10 bin 500 Bekçi alımı için adayların en yakındıkları konuların başında başvuru şartları geliyor. Adaylar halen uygulanmakta şartlar arasında en çok yaş şartı ile askerlik şartına dikkat çekiyorlar. Yaş şartının 31 yaşından gün almamış olmak şeklinde olması çok sayıda adayın başvuru yapamamasına neden oluyor. Adaylar bu şartın en az 35 olarak değiştirilmesi gerektiğini ifade ediyorlar. Bazı adaylar yaş şartının 40 sınırında olması gerektiğini ifade ederken bazı adaylar ise yaş şartının tamamen kaldırılması gerektiğini söylüyorlar.

Adayların diğer mağdur olduklarını ifade ettikleri şart ise askerlik şartı. Bazı adaylar bedelliye başvuru yaptıklarını, mevcut askerlik şartının başvurulara engel olduğunu söylüyorlar. Bu kapsamda da düzenleme talebi isteniyor.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

10 bin 500 Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı için talep edilen başvuru koşulları nasıl olmalı? Mevcut şartlarda değişiklik yapılacak mı? Eğitim, Yaş koşulları ve alım yapılacak şehirlere göre talepleriniz neler? Konuya dair düşüncelerinizi haberimizin altına yorum olarak yazabilir ve taleplerinizi dile getirebilirsiniz.


Comments


EmoticonEmoticon