Dolarda Sert Yükseliş! Yıl Sonu Dolar Beklentisi Ne? - Kamu ve Özel Sektör Personel Alımı İlanları

Salı, Aralık 04, 2018

Dolarda Sert Yükseliş! Yıl Sonu Dolar Beklentisi Ne?

Dolar fiyatları şu dakikalarda 5.43 TL seviyesinde hareket ederken, Euro fiyatları ise 6.17 TL seviyesinde bulunuyor. Piyasalar, veri gündemini ve küresel piyasaları takip edecek.

PETROL fiyatlarındaki sert düşüş sonrası dün başlayan yükseliş eğilimi Türk Lirası'nı baskılamaya devam ederken, dolar kuru yeni güne 5.25 TL seviyesinden başladı. Dolar gün içerisinde en yüksek 5.4022 TL'yi görürken, saat 18.16 itibarıyla 5.4387 TL seviyesinde bulunuyor. 6.2156 TL seviyesine kadar yükselen Euro kuru ise aynı dakikalarda 6.1972 TL seviyesinde hareket ediyor.
Dolar

DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR

Uzmanlar yükselişi petrol fiyatlarında yaşanan sert artış ve TL'deki düşüşte kar satışları ile Merkez Bankasının beklenenden erken faiz indirimine gidebileceği yönündeki endişelerin etkili olduğunu belirtiyor.

RİSK İŞTAHI ARTTI

ABD ile Çinli liderlerin G20'de iki ülke arasındaki ticaret geriliminin tırmanmasını önleyecek bir mutabakata varması küresel piyasalarda dün risk iştahında ciddi bir artış sağlamıştı. Ancak Türk Lirası petrol fiyatlarındaki yükselişin de etkisiyle benzer para birimlerinde görülen iyimserliği dün yansıtamamıştı.

Merkez Bankası'nın Yıl Sonu Dolar Beklentisi Ne?

Merkez Bankası Beklenti Anketi'ne göre yıl sonu dolar tahmini 5,64 TL. Bir yıl sonrası için beklenti ise 6,37 lira. Merkez Bankası Beklenti Anketi yayınlandı. 2018 yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 5,99 TL iken, bu anket döneminde 5,64 TL’ye revize etmişti.
Comments


EmoticonEmoticon