İŞKUR İle Kamuya KPSS Şartsız 70 Bin Personel Alınacak - Kamu ve Özel Sektör Personel Alımı İlanları

Çarşamba, Aralık 05, 2018

İŞKUR İle Kamuya KPSS Şartsız 70 Bin Personel Alınacak

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR), KPSS şartsız kamuya 70 bin personel alınacak. İlanların bir kısmı bugün itibariyle yayınlandı. Personel alımları İŞKUR TYP programları kapsamında gerçekleştirilecek ve başvurular kurumun resmi sitesi üzerinden alınacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "istihdam seferberliği devam edecek" açıklamasından sonra gözler Türkiye İş Kurumu'na çevrilmişti.  Aralık ayında işe alımların artacağını belirten Erdoğan'ın bu açıklamasının detayları belli oldu.

Türkiye İş Kurumu tarafından hazırlanan listeler Bakanlıkların il müdürlüklerine tebliğ edildi.

Buna göre, 70 bin kişi Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında istihdam edilecek. Çalışanlar 6 ay boyunca devlet garantisi altında çalışarak maaşlarını devletten alacaklar. Maaşlara ek olarak Asgari Geçim İndirimi (AGİ) ödemesi de alacak olan işçilerin sigorta primleri de yine devlet tarafından karşılanacak.

TYP kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilecek olan 70 bin kişi KPSS şartı olmadan, noter huzurunda başvuru yapanlar arasında yapılacak kura ile belirlenecek. 70 bin kişi 81 ilin istihdam ihtiyaçları dikkate alınarak İŞKUR tarafından hazırlanan listelere göre alınacak.
İşkur 70 bin personel alımı

HANGİ KURUMLARA KPSS'SİZ PERSONEL ALINACAK ?

Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında Üniversiteler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV), Kaymakamlık, İdare Mahkemeleri Başkanlığı, Orman İşletme Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, İl Müftülüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri işçi alımları yapacak.

İşçiler çevre temizliği, altyapı yenilenmesi, park düzenlemeleri, ağaçlandırma, restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması gibi işlerde çalışacak

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak isteyen vatandaşların öncelikle İŞKUR üzerinden başvuru yapması gerekecek. 18 yaşını doldurmuş ve erkek adaylar için askerlik görevini yerine getirmiş olma şartı aranıyor.

İşsiz olmakla beraber, Türkiye İş Kurumu'na (İŞKUR)'a  işsizlik kaydı yaptırması gerekiyor.

18 yaşını tamamlamış olmakla birlikte adayların malul, dul ve yetim aylığı almıyor olmaları gerekiyor.

Ayrıca açık öğretim harici öğrenci olmamaları, görevlerine başlayacakları tarih itibarıyla da herhangi bir sosyal yardım almıyor olmaları şartı aranacak.

PERSONELLER HANGİ İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAK?

İşçiler yukarıda yazan kamu kurum ve kuruluşlarında aşağıdaki işlerde çalıştırılacak.

  • Çevre temizliği,
  • Altyapı yenilenmesi,
  • Park düzenlemeleri,
  • Ağaçlandırma,
  • Restorasyon,
  • Tarihî ve kültürel mirasın korunması

BAŞVURULAR NE ZAMAN?

İŞKUR'un TYP kapsamında yapacağı personel alımı ilanlarına başvurular devam ediyor. Dilerseniz https://esube.iskur.gov.tr/Typ/TypArama.aspx adresinden yayınlanan ilanları görebilirsiniz. (İlanları görüntülemek için açılan sayfada sol üstte bulunan "Ara" butonuna tıklamanız gerekmektedir) Yayımlanacak ilanlara kısa zamanda 100 binden fazla başvuru yapılacağını tahmin ediyoruz. TYP kapsamında ilanlar yayımlandığında haberdar olmak için Facebook grubumuza katılabilirsiniz. Facebook grubumuza katılmak için tıklayın.
Comments


EmoticonEmoticon