Yeni Askerlik Sisteminin Tarihi Belli Oldu! - Kamu ve Özel Sektör Personel Alımı İlanları

Salı, Aralık 18, 2018

Yeni Askerlik Sisteminin Tarihi Belli Oldu!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından yapılan açıklamada, yeni askerlik sistemi hakkında önemli ifadelere yer verildi. Yeni askerlik düzenlemesi olan tek tip askerlik sisteminin detayları haberimizde...

Milli Savunma Bakanı Akar, TBMM' de tek tip askerlik düzenlemesine yönelik açıklamalar gerçekleştirdi. Açıklamasında tek tip askerliğin çalışmalarının devam ettiğini ve askerlik süresinin kısaltılması konusunun da bu çalışmalara dahil olduğunu vurgulayan Bakan Akar, yeni askerlik sisteminin çalışmalar tamamlandıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan' a sunulacağına vurguda bulundu. Tek tip askerlik düzenlemesine yönelik vatandaşların yoğun ilgisi olduğu görülürken, çok sayıda kişi tarafından da düzenlemenin bir an önce hayata geçirilmesi konusunda paylaşımlar yapıldığı görülüyor. Sosyal medyada vatandaşlar askerlik sistemiyle alakalı düzenlemenin yerinde olduğunu ifade eden paylaşımlarda bulunuyorlar.

TEK TİP ASKERLİK DÜZENLEMESİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından TBMM' de yapılan açıklamada " Gençlerimiz ve vatandaşlarımızın bulundukları yerlerde askerlik hizmetini yerine getirmelerine imkan sağlanmıştır. Vatandaşlarımızın eğitim durumlarıyla ve mesleki meşguliyetleri dikkate alınarak herkesin en uygun zamanda askerlik görevini yapması sağlanacak şekilde askerlik süresinin kısatılması dahil yeni askerlik sistemi çalışmaları ilgili Bakanlık ve kurumlarla yoğun bir şekilde devam etmektedir. " ifadelerine yer verildi. Bu açıklama doğrultusunda askerlik süresinin 9 aya düşürüleceği yönündeki ifadelere de hatırlatma yapılmış oldu. Tek tip askerlik düzenlemesiyle kısa dönem ve uzun dönem askerlik kavramları ortadan kaldırılacak ve tüm vatandaşlar için askerlik 9 aya düşürülecek. 9 aylık askerlik sürecinin ilk 3 ayı zorunlu olacak ve kalan zamanları vatandaşların bedelli askerlik şeklinde, her aya asgari ücret tutarında ödeme yaparak askerlik hizmetini tamamlayacağı ihtimali üzerinde duruluyor.
askerlik

Önümüzdeki Yıl Gecikmeden Açıklanacak

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Akar, 'tek tip' olarak adlandırılan yeni askerlik sistemine ilişkin çalışmaların, ilgili bakanlıklarla koordineli şekilde devam ettiğini söyledi. Akar, "İnşallah önümüzdeki yıl için daha gecikmeden bu açıklanacak. Hem eğitim öğretim süreleri hem mesleki eğitimlere katkısı bakımından, mesleki eğitimi olanların statü kazanması bakımından tüm bakanlıklarla görüştük, konuştuk, devam ediyoruz" dedi.
Comments


EmoticonEmoticon