Atilla Yeşilada Dolar Kuru Tahmini Değiştirdi! - Kamu ve Özel Sektör Personel Alımı İlanları

Cumartesi, Şubat 02, 2019

Atilla Yeşilada Dolar Kuru Tahmini Değiştirdi!

31 Mart Yerel seçimlerinden önce dolar kurunun 7 TL olacağını öne süren ünlü ekonomist Atilla Yeşilada bu tahminini değiştirdi.

Sosyal medya hesabı üzerinden takipçilerine ekonomi bilgisini aktaran ve dolar kuru tahminleriyle adından sıkça söz ettiren Atilla Yeşilada 31 Mart Yerel seçimlerinden önce dolar kurunun 7 TL olacağını öne sürmüştü.

Yeşilada özellikle ABD Merkez Bankası FED'in bu yılın ilk faiz toplantısında bilanço küçültmeye ve faiz artırımı konusunda geçen yıla göre daha yumuşak söylemlere gitmesi üzerinden yaptığı dolar kuru tahminini 7 TL' den 6.50 TL' yer geri çekti.
Atilla Yeşilada dolar tahmini
DOLAR KURUNU HÜKÜMETİN SEÇİM KAZANMA ARZUSU YUKARI ÇIKARACAK
"Dolar tahminini revize ettim" başlığıyla yayınladığı videoda daha önce yaptığı tahminini küresel anlamda oluşabilecek yeni koşullara göre değil 31 Mart seçimlerini kazanabilmek adına hükümetin yapacağı reel ekonomiye ters düşen hamleler üzerine yaptığını söyleyen Atilla Yeşilada bu durumun değişmediğini, FED'in faiz politikasında yumuşamaya gitmesinin daha önceki yaptığı dolar kuru tahminini düşürse de Hükümetin soğan depolarını basmak gibi hamlelerinin yatırımcıyı tedirgin etmeye devam etmesi yüzünden dolar kurunun 31 Mart Yerel Seçimlerine kadar 6.50 TL seviyelerine geleceğini savundu.

DOLAR KURU GÜNCEL FİYATI
2018 yılı içerisinde FED tarafından yapılan açıklamalarla dolar için 2019 yılında en az iki faiz artışı yapılması bekleniyordu. Son yapılan faiz toplantısı sonrası FED Başkanı Jerome Powell'ın bilanço küçültmeye yönelik  'gelişen piyasa şartlarına bakacağız bekleyeceğiz' şeklindeki söylemleri ve 2019 yılı için belki de hiç faiz artırmayacağına yönelik açıklamaları dolar endeksini küresel anlamda zayıflattı. Bu gelişmeler sonrası Türkiye'de dolar kuru geçtiğimiz haftanın son işlem gününü 5.21 TL ile  kapattı.
Comments


EmoticonEmoticon